КОНТРАСТИ КІНО ШІСТДЕСЯТИХ В “МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ”

20 серпня в «Мистецькому Арсеналі» відкриється проект «Арлекін іде…» присвячений колекції творів та пам’яті одного з найбільш відомих українських колекціонерів мистецтва Ігоря Диченка.

Одним з основних напрямків цієї виставки будуть роботи українських художників-шістдесятників. В доповнення враження про цей період розвитку українського мистецтва Національний центр Олександра Довженка пропонує в рамках проекту коротку програму фільмів «Контрасти шістдесятих».

Якраз цього року минає п’ятдесят років з моменту виходу на екрани фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» – ключової роботи українського кіно-відродження шістдесятих. Проте феномен «шістдесятників» в українському кіно далеко не обмежується єдиним Параджановим. Поруч з ним творило ціле коло однодумців: Юрій Іллєнко, Леонід Осика, Микола Мащенко, Володимир Денисенко, інші. Кінопокази в межах програми «Контрасти шістдесятих» звертаються до цих імен та їхніх найбільш візуально цікавих картин цього періоду.

Розклад показів:

22 серпня, субота, 14:00 – показ короткометражних фільмів поетичного кіно 60-х, 1965-1969 р.

  • «Та, що входить у море», реж. Леонід Осика, 1965 р.
  • «Київські фрески», реж. Сергій Параджанов, 1966 р.
  • «Дитина», реж. Микола Мащенко, 1967 р.
  • «Антракт», реж. Борис Івченко, 1966 р.
  • «Злодій», реж. Роман Балаян, 1969 р.

Українське «поетичне кіно» – течія, що виникла в радянському кіно в середині 1960-х з виходом «Тіней забутих предків». В противагу канонічному радянському реалістичному кіно вона виводила на перший план візуальну виразність, сюрреалістичні та етнографічні мотиви. Ця течія залишила по собі ряд новаторських фільмів і спровокувала новий наступ радянської ідеологічної машини на українське кіно, національну свідомість та нетрадиційний художній пошук.

Попри те, що сьогодні українське «поетичне кіно» – одна з найбільш відоміших і навіть найбільш заяложених сторінок історії українського кіно, короткометражні роботи майстрів цього періоду досі часто залишаються малознаними і недослідженими.

Дана панорама короткометражного поетичного кіно 1960-х включає в себе найперший студентський фільм поетичної течії «Та, що входить у море» Леоніда Осики; останній український фільм Сергія Параджанова, його незакінчений сюрреалістичний шедевр «Київські фрески»; сміливий дебютний фільм послідовника Параджанова Романа Балаяна; ранні роботи режисерів зарахованих до школи «поетичного кіно» Миколи Мащенка та Бориса Івченка.

29 серпня, субота, 16:00 – показ фільму Юрія Іллєнка «Криниця для спраглих», 1965 р.

Фільм-притча про сивого діда Левка, якого полишила його родина. Дід почав доглядати за сільською криницею, пригадувати свою дружину, мріяти про зустріч з синами та готуватися до смерті. Втім, коли родина діда повертається в село, він також встає до них з труни.

«Криниця для спраглих» – дебютний режисерський фільм Юрія Іллєнка, знятий ним одразу після операторської роботи на «Тінях забутих предків». На обговоренні фільму після прем’єри на кіностудії Параджанов порівняв цей фільм з роботами Довженка. Однак попри це картину все рівно звинуватили в «ідейному збоченні» та поклали на полицю на 21 рік.

«Криницю для спраглих» було присвячено акторові-курбасівцю Дмитру Мілютенку, який зіграв у фільмі свою останню роль. Знятий на плівку «Нікрон» цей фільм має одне з найбільш контрастних зображень в історії українського кіно.

5 вересня, субота, 14:00 – показ фільму Леоніда Осики «Камінний хрест», 1968 р.

Напередодні від’їзду Івана Дідуха з Галичини в еміграцію до нього в хату пробирається грабіжник. Іван ловить крадія і влаштовує тому нічний сусідський суд. До ранку Іван вибачає злодія, проте його сусіди все рівно вирішують покарати винуватця. Після цього Іван встановлює на горі камінний хрест і йде прощатися з сусідами.

Третій після Параджанова і Іллєнка титан українського «поетичного кіно» Леонід Осика разом з сценаристом-поетом Іваном Драчем в своєму другому повнометражному фільмі об’єднав одразу дві новели Василя Стефаника «Камінний хрест» та «Злодій». Тим самим йому вдалося в одному творі поєднати і моральні погляди галицьких селян і їх тяжке соціальне становище, що змушувало їх масово покидати рідні землі.

Завдяки своїй візуальній виразності стрічка стала однією з емблематичних робіт українського кіно 1960-х років. Саме кадр з «Камінного хреста» прикрасив обкладинку українського видання однієї з найбільш відомих книг про українське кіно «Історія українського кіно» Любомира Госейка.

***

Програма кінопоказів «Контрасти шістдесятих» буде частиною освітньої програми виставки «Арлекін іде…», в рамках якої також діятиме лекторій для з дослідження важливих тем з історії українського мистецтва ХХ століття. Абонемент на всі заходи освітньої програми можна придбати в касі «Мистецького Арсеналу». Вартість абонементу – 80 грн. Абонемент дійсний лише у дні лекцій та кінопоказів.

Всі покази відбуватимуться в «Мистецькому Арсеналі» за адресою, вул. Лаврська, 12.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ