Земля. Кадр з фільму

«Україна на екрані» в Великій Британії

Кінофестивалі в Брайтоні, Лідсі та Корнуоллі об’єднали зусилля, щоб вшанувати минуле та сучасне українського кінематографу й висловити свою солідарність з Україною у цей складний час.

Проєкт «Україна на екрані» реалізується за фінансової підтримки програми UK/UA Creative Partnerships, розробленої Британською Радою та Українським інститутом. 

У межах фестивалю відбудуться покази та спеціальні заходи, присвячені творчості двох видатних митців українського кіно — Олександра Довженка та Сергія Параджанова. Також у програмі — добірки нових короткометражних фільмів від Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів та британські прем’єри найновіших українських кінострічок.

Дати кінофестивалів у Великій Британії:

  • 38-й Лідський міжнародний кінофестиваль: 1-17 листопада
  • 22-й Брайтонський кінофестиваль CINECITY: 8-17 листопада
  • Корнуольський кінофестиваль: 11-30 листопада

«Земля» Олександра Довженка

Однією з головних подій стане показ німого класичного фільму Олександра Довженка «Земля» (1930) з новим живим музичним супроводом. Ця стрічка, визнана одним із найвищих візуальних шедеврів кінематографу, є унікальним поетичним твором про українське село, гімном природі та людям, які працюють на родючій землі України. Українські музиканти Міша Калінін (електрогітара) та Роксана Смірнова (фортепіано) виконають новий саундтрек — імпресіоністичні звукові пейзажі та атмосферні імпровізації, що додадуть нових вимірів культовим крупним планам та широким панорамним кадрам.

  • Міжнародний кінофестиваль у Лідсі: Неділя, 10 листопада (актова зала Говарда)
  • Брайтонський кінофестиваль CINECITY: Середа, 13 листопада (Центр творчих мистецтв Аттенборо)

Сергій Параджанов

З нагоди 100-річчя від дня народження фестиваль відзначатиме спадщину режисера-візіонера Сергія Параджанова. Параджанов народився у Грузії у вірменській родині та провів більшу частину свого професійного життя в Україні. Він якось сказав: «Я вірменин, який народився в Тбілісі й сидів у російській в’язниці за український націоналізм». Параджанов навчався у Довженка і розвинув радикально новий метод кіновиробництва, створивши знакові фільми «Тіні забутих предків» (1965) і «Колір граната» (1969). Попри міжнародне визнання, він заплатив високу ціну за відверту критику радянської влади. Його фільми було заборонено, а сам він опинився за ґратами за «український націоналізм і гомосексуалізм» серед інших сфабрикованих звинувачень. Розправа над ним знаходить сумний відгомін у сучасному російському гнобленні та руйнуванні української культури.

«Тіні забутих предків» (1965) / «Київські фрески» (1966)

Глядачам у Великій Британії представлять абсолютно нову реставрацію одного з найважливіших зразків українського поетичного кіно. Знятий за мотивами новели Михайла Коцюбинського 1911 року, фільм «Тіні забутих предків» переосмислює історію Ромео і Джульєтти у Карпатських горах Західної України. У цьому нещодавно відреставрованому шедеврі Параджанов розгортає історію у всій її візуальній красі.

Показ супроводжуватиметься демонстрацією «Київських фресок». Параджанов планував зняти повнометражний фільм про Київ після Другої світової війни. Однак радянська влада зупинила знімальний процес і знищила всі негативи. До наших днів дійшла тільки серія кінопроб, змонтованих самим режисером.

Показ представить історик кіно Деніел Берд.

  • CINECITY Брайтонський кінофестиваль: Неділя, 10 листопада (Кінопалац герцога Йоркського)

Храм кіно №1: «Виходи з Саят-Нови» – прем’єра у Великій Британії

Безкоштовна виставка в художній галереї Fabrica, Брайтон
31 жовтня – 10 листопада (зачинено 6 листопада)
Частина кінофестивалю CINECITY Брайтон

Під час фестивалю також відбудеться виставка, побудована на унікальних матеріалах фільму Сергія Параджанова «Колір граната» (1969). Експозиція, створена за мотивами старовинних вітрин для рукописів та знімальних грифельних дощок, переосмислює понад три години нещодавно відсканованих невідомих кадрів та операторських проб з фільму. Мартін Скорсезе описав цю роботу Параджанова як «відчинення дверей і перехід в інший вимір, де час зупинився, а краса вийшла на волю». 

Фільм був створений під впливом життя і творчості вірменського поета і музиканта XVIII століття Саят-Нови. Зазвичай відзнятий матеріал спалювали, щоб переробити срібло, що містилося в негативній плівці. Однак години оригінальних кадрів, відзнятих для «Граната», були збережені і тепер повністю відреставровані. 

Ці рідкісні рухомі зображення будуть уперше представлені у Великій Британії у спеціально сконструйованих платформах із 24 моніторів, пропоночуючи приголомшливу серію казкових сюжетів і унікальне розуміння творчого процесу Параджанова.

Фестиваль «Україна на екрані» проводиться у партнерстві між CINECITY у Брайтоні та Довженко-Центром у Києві з метою вшанування багатої кінематографічної спадщини України та показу сучасного кіномистецтва. Проєкт організовано за фінансової підтримки програми UK/UA Creative Partnerships, розробленої Британською Радою та Українським інститутом.

UK/UA Creative Partnerships – це нова програма культурної співпраці, започаткована Британською Радою та Українським інститутом у 2024 році. Програма є продовженням Сезону культури Велика Британія/Україна та має на меті підтримку партнерських проєктів між мистецькими організаціями двох країн. За результатами конкурсного відбору з 30 заявок було обрано 14 проєктів у різних мистецьких напрямках: музика, література, перформанс, кіно, анімація та візуальне мистецтво. Реалізація проєктів відбувається протягом 2024 року.

Національний центр Олександра Довженка в Києві — найбільший український кіноархів з колекцією з 7000 художніх, документальних, українських та міжнародних анімаційних фільмів і тисячами архівних документів, пов’язаних з історією українського кінематографа. Він названий на честь легендарного режисера таких шедеврів, як «Арсенал» (1929) та «Земля» (1930).

Дати кінофестивалів у Великій Британії:

  • 38-й Лідський міжнародний кінофестиваль: 1-17 листопада
  • 22-й Брайтонський кінофестиваль CINECITY: 8-17 листопада
  • Корнуольський кінофестиваль: 11-30 листопада

Презентовано за підтримки BFI Film Audience Network, що надає кошти з Національної лотереї для того, щоб донести цей проєкт до більшої кількості глядачів по всій Великій Британії.

Фільм «Тіні забутих предків» було відреставровано в межах проєкту The Film Foundation ‘World Cinema Project’ та Cineteca di Bologna в лабораторії L’Immagine Ritrovata у співпраці з Національним центром Олександра Довженка та за сприяння кіностудії ім. О. Довженка. Особлива подяка Деніелу Берду та Лукашу Церанці. Фінансування здійснено за підтримки Фонду родини Гобсон/Лукас.