КОЛО ДЗИҐИ. МУЛЬТАГІТПРОП
Книжковий Арсенал, вул. Лаврська, 12
Національний центр Олександра Довженка представляє репрем’єрну програму ранньої української та російської радянської анімації «Мультагітпроп» в циклі показів КОЛО ДЗИҐИ. Показ відбудеться в ніч з 25 на 26травня о 01.00 як заключна акція проекту «СЕРЦЕ ТЕМРЯВИ, поезії та музики» під час міжнародного книжкового фестивалю «Книжковий Арсенал».
Позначені впливом конструктивізму, ранні українські авангардистські мультфільми 1920-х рр., були полем не тільки художнього, але й технологічного експерименту, в якому народжувались такі дивовижні технічні відкриття як винайдений В’ячеславом Левандовським автоматичний олівець — далекий передвісник комп’ютерної анімації.
Програму складено з «мультиплікаційних плакатів», фейлетонів та рекламних кіноанонсів 1927-1930 рр. Часто анонімні, вони збереглися в складі хронікального кіножурналу «Кінотиждень ВУФКУ», сюжети якого передували демонстрації фільмів у кінотеатрах.
1926 року ВУФКУ (Всеукраїнське фото кіноуправління) заснувало Центральну мультиплікаційну майстерню на чолі з мультиплікаторами-новаторами В’ячеславом Левандовським та Володимиром Дев’ятніним, які невдовзі стануть піонерами радянської мультиплікації, а в 1927році створюють перші українські мультфільми «Українізація» та «Казка про солом’яного бичка» (1927). Ці перші стрічки не збереглися, однак дивом вцілілі агітаційні та рекламні «мультиплакати» на актуальні теми роззброєння, соціалістичного будівництва, бюрократизму тощо, створені на базі Кінотехнікуму ВУФКУ в 1927-1930рр., буде вперше за останні 80 років показано в супроводі сучасної електронної музики на закритті проекту «СЕРЦЕ ТЕМРЯВИ, поезії та музики. Ніч Книжкового Арсеналу».
Музичний супровід до мультфільмів створять: Dj U-Ra, Anton Baybakov
В програмі:
– Мультиплікат «Дніпрельстан», 1927
– Мультиплікат-анонс фільму «Проданий апетит», 1927
– Мультиплікат-анонс фільму «Одинадцятий», 1928 (реж. Дзиґа Вертов,Олександр Родченко (?)
– Мультиплікаційний кінофейлетон «Казка про загальне роззброєння», 1929 (реж. Лейман)
– Мультиплікаційний кінофейлетон «Прогульник», 1929 (реж. Ройтман)
– Мультиплікаційний кіно фейлетон «Бережіть папір», 1930 (реж. Ройтман)
– Мультиплікат «Палац мистецтв СРСР», 1930
Бонус програми – перші російські радянські мультфільми
– «Каток», 1927 (реж. Юрій Желябужський)
– «Пошта», 1929 (реж. Михайло Цехановський).
Родзинка програми – мультфільм «Пошта», створений режисером Михайлом Цехановським як ілюстрація до однойменного дитячого віршика Самуїла Маршака («Кто стучится в дверь ко мне…»).