Виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір»
5-а Київська бієнале відкриється в Довженко-Центрі виставкою «Ріка кричала, вила, як поранений звір», що досліджує кінематографічну репрезентацію підкорення Дніпра.
Куратори виставки: кінознавці Довженко-Центру – Олександр Телюк, Альона Пензій, Станіслав Битюцький:
6 червня 2023 року російські війська підірвали греблю Каховського водосховища, здійснивши черговий воєнний злочин під час повномасштабного вторгнення в Україну. Соціальні та екологічні наслідки цієї події будуть оцінені лише у майбутньому. Ми ж повертаємося до минулого, щоб дослідити процеси, здійснені радянською модернізацією: побудову каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі та ідеологічне переосмислення водних ресурсів України.
Поруч з іншими мегаломанськими радянськими проєктами побудова ГЕС — особливо Дніпрельстану (1927-1932) — щедро висвітлювалася в кіно та осмислювалася митцями, зокрема Дзиґою Вертовим, Олександром Довженком, Іваном Кавалерідзе, Арнольдом Кордюмом, Юлією Солнцевою.
Утім, з українських радянських стрічок інколи поставали не лише позитивні образи масштабних будівництв, а й домодерні форми співжиття з річками, а ще — негативні наслідки індустріальної експлуатації водойм.
Нинішня трагедія дає нам привід поглянути на кінематографічну репрезентацію підкорення Дніпра й поставити питання щодо майбутнього співіснування з річками та морями. Вона також спонукає нас до пошуку делікатних способів «деколонізації природи» в контексті політичної деколонізації держави від російського загарбника та імперського впливу.
——————————————————-
Партнери виставки:
Інститут археології Національної академії наук України
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів
Архів війни
Інформаційні партнери виставки:
Суспільне Культура
The Village
Don’t Take Fake
——————————————————-
Виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір» відбувається в рамках Київської бієнале 2023.
Київська бієнале – це міжнародний форум мистецтва, знання та політики, що об’єднує виставки та дискусійні платформи. Бієнале застосовує міждисциплінарну перспективу на перетині гуманітарних наук, соціально-ангажованого мистецтва та політичного активізму, щоб осмислювати ключові проблеми сучасного світу. Бієнале організовує Центр візуальної культури.
Київська бієнале 2023 проходить у співпраці та за підтримки: Асортиментна кімната, резиденція «Вибачте, номерів немає», Департамент культури Відня, Інститут наук про людину (IWM), Міністерство культури та інформаційної політики України, Музейний кризовий центр, Музей сучасного мистецтва у Варшаві, Національний центр Олександра Довженка, Федеральне міністерство мистецтв, культури, громадської діяльності та спорту Австрії, Ars Electronica, ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Galeria Labirynt, Goethe-Institut, Lentos Kunstmuseum Linz, L’Internationale, M HKA (Музей сучасного мистецтва в Антверпені), MuseumsQuartier Wien, mumok, Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, проєкт Other Edges (hablarenarte, KAIR, MeetFactory, Центр візуальної культури), Sigrid Rausing Trust, tranzit.at, tranzit.org (Братислава, Будапешт, Бухарест, Відень, Клуж, Прага, Ясси) та програма Європейського Союзу Creative Europe.