Ретроспектива Параджанова в Нью-Йорку
З 8 по 17 листопада в Anthology Film Archives (Нью-Йорк) відбудеться найповніша за всі часи ретроспектива Сергія Параджанова, присвячена 100-річчю митця.
Окрім найзнаніших у світі стрічок Параджанова, таких як «Тіні забутих предків» (1964), «Колір гранату» (1969), «Легенда про Сурамську фортецю», «Ашик-Керіб» (1988, спільно з Давидом Абашидзе), в ретроспективі будуть представлені менш відомі стрічки із раннього періоду режисера. На початку своєї кар’єри він зняв в Україні чотири повнометражних стрічки і кілька короткометражних, але про них мало знають та мало писали дослідники.
Зусиллями Довженко-Центру у тісній співпраці з Cineteca di Bologna було віднайдено фільми цього мало дослідженого періоду творчості Параджанова, й за сприяння польської Fixafilm створено нові скани фільмів. Це стрічки: «Андрієш» (1954), «Капела «Думка» (1957), «Перший парубок» (1958), «Наталя Ужвій» (1959), «Українська рапсодія» (1961), «Київські фрески» (1966), «Золоті руки» (1957), «Квітка на камені» (1960-62).
«Фільми, які передували «Тіням..» представляють зовсім іншого, але не менш захопливого режисера. Ця програма не лише дає можливість простежити творчу еволюцію Параджанова як режисера, але й відображає розмаїття доробку найбільшої української кіностудії – Кіностудії Довженка, у пост-сталінську епоху. Саме тут, протягом десяти років, імперативи згори поступилися місцем виникненню неформальної школи кінематографістів… які поверталися до українського кіно 1920-х, демонструючи зухвалу поетичну, навіть національну чутливість, яка вплинула на кіногалузь неросійських радянських республік та поза їхнімі межами», – кажуть дослідник Даніел Бьорд та Олена Гончарук.
Ретроспектива в Нью-Йорку організована платформою RIBBON, що підтримує українське мистецтво та культуру. 100-річчя Параджанова стало чудовим приводом для архівної взаємодії Довженко-Центру та Anthology Film Archives.
Окрім вищезазначених стрічок, відомих і не дуже, в ретроспективі будуть представлені фільми із колекцій інших країн. Із розкладом показів можна ознайомитися на сайті Anthology Film Archives.
Особливі подяки: Олені Гончарук (Довженко-Центр), Chloe Hodge; Anna LaBellarte; Sam Lewitt; Brian Belovarac (Janus Films); Daniel Bird; Cecilia Cenciarelli (Fondazione Cineteca di Bologna); Łukasz Ceranka (Fixafilm); Naira Gevorgyan (Cinema Foundation of Armenia); Susan Oxtoby & Jon Y Shibata (Pacific Film Archive); Nino Ungiadze (Georgian Film); Anri Vartanov (Metrograph); and Martiros M. Vartanov (Parajanov-Vartanov Institute).